Co dalšího navštívit či zažít na Lipně?

Osmitisícovka na Šumavě není žádným problémem

Nevadí, že osmitisícovku nezdoláte na jednom kopci, ale na všech dohromady. Dohromady totiž všechny vrcholky tzv. Šumavského Everestu měří 8848 metrů. Na každém vrcholku si otisknete razítko a poté v Horní Plané dostanete certifikát za úspěšné absolvování Šumavského Everestu. Mezi vrcholky, kterých se to týká patří a trasa se dá zvládnout třeba na kole i za jeden jediný den:

 • Knížecí stolec 1 236 m>
 • Lipno-přívoz Horní Planá 725 m
 • Moldaublick 1 022 m
 • Olšina 732 m
 • Plechý 1 378 m
 • Smrčina 1 338 m
 • Třístoličník 1 311 m
 • Špičák – lovecká chata 1 221 m

Pětikilometrová naučná stezka Adalberta Stiftera

Vydejte se cestou po stopách známého šumavského spisovatele, básníka a malíře Adalberta Stiftera kolem Horní Plané. Trasa vám nabídne výhled na krásné okolí, veliký Stifterův smrk, zbytky jeho buku a také rodný dům. Stezka není nijak náročná, krásně se vlní, takže je možné vzít s sebou na procházku také své ratolesti, jistě to zvládnou s úsměvem na tváři.

Jeden z nejhezčích výhledů

Pokud se rozhodnete vidět jeden z nejkrásnějších výhledů na Šumavě, určitě se musíte vydat nádhernou, nedotčenou až panensky čistou přírodou Šumavy, během které potkáte velké množství zajímavostí i nečekaných překvapení ve formě staveb. Za celou zhruba patnáctikilometrovou trasou vám bude odměnou památník připomínající dobu ledovou, u ledovcového Plešného jezera. A říká se, že na Velký pátek, vždy jednou v roce, najdete v jezerní stěně schovaný poklad. Tuto událost byste si rozhodně neměli nechat ujít. A pokud jste hladoví turisté, nebojte, cesta vás zavede do krásného přírodního občerstvení v Říjišti, takže si s sebou ani nemusí brát velkou svačinu.

Třístoličík – vrcholek, ze kterého uvidíte do tří států

Jak již samotný název napovídá, Třistoličník tvoří tři skály, které jsou na svých vrcholcích seskupeny v trojici. Na jedné ze skal je pro návštěvníky vyhlídková plošina, ze které je, za dobrých venkovních podmínek a počasí, vidět do tří států: do České republiky, do Německa a dokonce i do Rakouska. Takže z tohoto místa neuvidíte jen pořádný kus Šumavy, ale také rakouské a německé Alpy. Navíc je místo přístupné z Lipna.

Toto místo má energeticky velmi zvláštní náboj, dokonce se někde můžeme dočíst, že toto místo má až mimozemskou sílu. Jaká je realita, to si ověřte sami, třeba tím, že se na vrcholek podíváte.

Od Lipna vedou na Třístoličník rovnou 3 cesty:

 1. První je ta se startem na parkovišti pod Třístoličníkem
 2. Druhá možnost je vlakem z Hůrky kolem Lipna se začátkem v Novém Údolí
 3. Třetím způsobem je výlet z Nové Pece na Šumavě přes Plechý a Plešné jezero

Mějte však na paměti, že toto je už trošku delší výlet, který má minimálně 13 km. Můžete jej ale spojit s trasou z Trojmezí do Nového Údolí a budete mít celodenní program, dáte si pořádně do těla, protože procestujete pořádný kousek Šumavy, ale sami zjistíte, že to za to stálo. Protože ještě nikdo nevymyslel žádné automaty nebo stroje, musíte vše absolvovat po vlastních nohách, tak vzhůru do toho.